Categories
Blog

Wszystko, co musisz wiedzieć o wyrostku rozbijającym

Wszystko, co musisz wiedzieć o wyrostku rozbijającym

Objawy zapalenia zapalenia, mogą wymagać ratunkowej pomocy medycznej. Bez natychmiastowej opieki wyrostek robaczkowy może pękać. Wyłącznik rozrywkowy uwalnia bakterie i ropę, co może powodować poważne powikłania.

Wyrostka wyrostka robaczkowego jest małą sakierem w kształcie palców po prawej stronie brzucha. Dokładna rola załącznika nie jest jasna. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest stanem, w którym załącznik staje się spuchnięty, zapalny i wypełniony ropą.

Gdy lekarz podejrzewa zapalenie wyrostka robaczkowego, chirurg może wymagać usunięcia wyrostka robaczkowego, aby zapobiec wyrostkowi serii.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o objawach i przyczynach wyrostka robaczkowego. Omawiamy również możliwe metody leczenia wyrostka robaczkowego.

Zapalenie wyrostka robaczkowego występuje, gdy dodatek zostanie zapalony. Zapalenie zwykle zdarza się, gdy w wyrostku robaczkowym występuje niedrożność, a bakterie nie mogą uciec.

Akumulacja bakterii w załączniku powoduje aktywację układu odpornościowego, a proces zapalenia rozpoczyna się.

Zapalenie jest najczęstszą przyczyną ostrego bólu brzucha, który wymaga operacji w operacji w Stany Zjednoczone. Ponad 5% populacji rozwija zapalenie wyrostka robaczkowego w ciągu swojego życia, z co roku ponad 250 000 przypadków.

Najczęściej występuje wyrostka robaczkowego w latach nastoletnich lub w wieku 20 lat. Jednak zapalenie wyrostka robaczkowego może się zdarzyć w każdym wieku. Badacze

sugerują, że ryzyko pęknięcia wyrostka robaczkowego wynosi około 2% po 36 godzinach od początku objawów. Ryzyko wzrasta o około 5% co 12 godzin później.

Objawy i objawy

Pierwszym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest zwykle poważny i nagłe ból brzucha. Często zaczyna się w pobliżu przycisku brzucha, a następnie porusza się niżej i po prawej.

Ból może stać się bardziej intensywny w ciągu najbliższych kilku godzin i pogorszyć się, poruszając, kaszląc, kichając lub biorąc głębokie oddech.

Według National Institutes of Health (NIH) inne objawy wyrostka robaczkowego mogą obejmować:

 • Utrata apetytu
 • nudności
 • wymioty
 • Zaparcia lub biegunka
 • Obrzęk w brzuch

Jednak 55% osób nie ma typowych objawów zapalenia wyrostka robaczkowego zapalenia wyrostka robaczkowego .

Dzieci mogą narzekać na ból na środku brzucha w pobliżu pępka. Większość dzieci z zapaleniem wyrostka robaczkowego ma gorączkę 38–39 ° C, czyli 100,5–102 ° F.

Młodsze dzieci są bardziej narażone na wyrostek robaczkowy, ponieważ mogą nie być w stanie jasno rozmawiać o swoich objawach.

Przyczyny

wyrostka robaczkowego mogą mieć Więcej niż jedna przyczyna, aw wielu przypadkach lekarze mogą nie znać dokładnego powodu zapalenia wyrostka robaczkowego. Warunek zwykle występuje, gdy część wyrostka robaczkowego zostaje utrudniona lub zablokowana.

Niedrożność może wystąpić od:

 • stwardniały stołek
 • guzy
 • Pasożyty
 • Powiększona tkanka limfatyczna
 • Urazowe uszkodzenie brzucha

Jeśli w załączniku pojawią się przeszkod uwięziony i zacznij się rozmnażać, powodując infekcję. Może to prowadzić do powstawania ropy i obrzęku, co może powodować bolesną presję w brzuch.

Jeśli nie zostanie to poddane szybko i odpowiednio, ciśnienie będzie nadal budować, powodując puchnięcie wyrostka robaczkowego. Obrzęk może prowadzić do części umierania wyrostka robaczkowego z powodu braku dopływu krwi.

Przy znacznym zapaleniu, ciśnieniu i śmierci komórek, dodatek może pękać. Gdy załącznik pęka, bakterie i ropa wyciekają w brzuch.

Gdy wystąpi to rozlanie, może powodować zapalenie otrzewnej, które może być śmiertelne bez szybkiego leczenia.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o innych potencjalnych przyczynach bólu w prawym dolnym brzuchu.

Diagnoza

Dokładnie i skutecznie diagnozowanie zapalenia zapalenia wyrostka robaczkowego może zmniejszyć powikłania. Jednak przy ponad połowie wszystkich osób z zapaleniem wyrostka robaczkowego, które nie przedstawiają typowych objawów, lekarze mogą mieć trudności z diagnozą.

w celu zdiagnozowania zapalenia wyrostka robaczkowego, lekarze dokonają przeglądu objawów, których doświadcza jednostka, a ich medyczna Historia potencjalnie wyklucza inne problemy zdrowotne.

Doktor przeprowadzi badanie fizykalne, aby dowiedzieć się więcej o bólu brzucha osoby. Podczas badania fizykalnego lekarza może szukać:

 • tkliwość lub ból w prawej dolnej części brzucha
 • Sztywność mięśni
 • gorączka
 • Ból wokół obszaru przycisku brzucha

W razie potrzeby lekarz może również zamówić testy obrazowania, takie jak badanie ultrasonograficzne brzucha, MRI lub CT.

Aby wykluczyć inne możliwości, lekarze mogą również żądać:

 • Analiza moczu
 • Test ciążowy
 • Badania krwi
 • C Reaktywne Test białkowy

Leczenie

Lekarze mogą uznać antybiotyki dożylne za terapię pierwszego rzutu u niektórych osób. Leczenie antybiotyków może być wystarczające dla niektórych łagodnych przypadków.

Standardowym leczeniem wyrostka robaczkowego jest wyrostka robaczkowego, która jest operacją usunięcia zapalnego wyrostka robaczkowego przed pęknięciem.

Jeśli lekarz podejrzewa to Osoba ma wyrostek robaczkowy, może zalecić natychmiastowe usunięcie bez przeprowadzania testów diagnostycznych.

Wyjmowanie załącznika jak najszybciej jest najlepszym zapobieganiem wyrostka robaczkowego. Wczesne leczenie jest ważne dla zmniejszenia ryzyka powikłań, co może prowadzić do śmierci.

Chirurdzy mogą użyć jednej z dwóch metod usunięcia załącznika:

Chirurgia laparoskopowa

Podczas operacji laparoskopowej chirurg dokona kilku małych nacięć i użyje specjalnych narzędzi chirurgicznych do usunięcia wyrostka robaczkowego.

Chirurgia laparotomii

Z operacją laparotomii, zamiast kilku małych nacięć, chirurg wykona jedno nacięcie w prawym obszarze brzucha, aby usunąć wyrostek robaczkowy.

Może to być konieczne w przypadku dodatku serii. Pojedyncze nacięcie pozwala chirurgowi oczyścić brzuch ropy i bakterii, aby zapobiec zakażeniu.

Odzyskiwanie

Odzyskiwanie z wyrostka robaczkowego jest zwykle szybkie. Większość ludzi całkowicie wyzdrowieje z zapalenia wyrostka robaczkowego. Lekarze zazwyczaj nie zalecają zmiany diety, ćwiczeń ani stylu życia.

Po laparotomii ludzie muszą ograniczyć swoją aktywność fizyczną przez pierwsze 10–14 dni. Po operacji laparoskopowej ludzie muszą ograniczyć aktywność przez 3–5 dni.

Powikłania

Aby ograniczyć powikłania wyrostka robaczkowego, chirurg usunie wyrostek robaczkowy hairstim tabletki i wyczyści wnętrze brzucha, aby zapobiec infekcji.

Bez odpowiedniego leczenia osoba może rozwinąć zapalenie otrzewnej, które stanowi zapalenie otrzewnej lub podszewkę brzucha. Zapalenie otrzewnej może powodować śmierć.

wyrostek robaczkowy jest zwykle bezpieczną procedurą. Starsze badanie sugeruje, że wskaźnik śmiertelności w przypadku nieokreślonego zapalenia wyrostka robaczkowego wynosi 0,8 na 1000 osób. Po wybuchach wyrostka robaczkowego wskaźnik śmiertelności w wyniku wyrostka robaczkowego wynosi 5,1 na 1000 osób.

Opóźnianie operacji może zwiększyć ryzyko powikłań. Jednak powikłania po operacji, które mają miejsce szybko, są zwykle rzadkie.

Zapobieganie

Chociaż lekarze nie znaleźli sposobów na zapobieganie zapaleniu wyrostkowi zapalenia, ludzie powinni tak szybko porozmawiać z lekarzem, jeśli to możliwe, jeśli to możliwe Podejrzewaj, że mają zapalenie wyrostka robaczkowego.

Szybko pomyśl o ostrych zapaleniach wyrostka robaczkowego i wczesnej operacji może zapobiec pęknięciu wyrostka robaczkowego.

W niektórych sytuacjach chirurg może znaleźć dodatek, który wydaje się normalny u osoby z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Lekarz prawdopodobnie nadal usunie wyrostek robaczkowy. Usunięcie wyrostka robaczkowego, który wydaje się normalny, eliminuje możliwość zapalenia wyrostka robaczkowego i pęka w przyszłości.

Kiedy można zobaczyć lekarza

Osoby z objawami zapalenia wyrostka robaczkowego muszą jak najszybciej udać się do lekarza.

Niewyjaśnione nudności, wymioty i ból po prawej stronie ciała, które pogarsza się z czasem, wymagają pomocy medycznej.

Przed wprowadzeniem leczenia chirurgicznego zmarło ponad 50% osób z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Podczas leczenia chirurgicznego lekarze informują, że wyrost robaczkowy zmniejszył śmiertelność do 15%. Dzisiaj około 1% –3% ludzi może umrzeć z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego.

Podsumowanie

Osoby z objawami bólu brzucha prawego dolnej strony, nudności i gorączki powinny natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Lekarz przeprowadzi badanie fizykalne i może zamówić badania krwi i obrazowanie w celu potwierdzenia diagnozy zapalenia zapalenia.

Zwykłe leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego, z wyrostkiem rozbijającym lub bez nich, to operacja. Chirurg usunie wyrostek robaczkowy, aby zapobiec pęknięciu i wyczyszczenia resztek w brzuchu.

Przy niewłaściwym leczeniu ludzie mogą rozwijać powikłania z wyrostka robaczkowego, takie jak ropień i infekcje, które mogą powodować poważne powikłania.

 • Medycyna ratunkowa
 • Gastrointestinal/Gastroenterology

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents